Vēl nedzirdēti fakti par Lieldienām


1. Lieldienu ola simbolizē prieku, svētkus un jaunu dzīvi.

2. Olas bija dzīvības simbols jau senajiem Ēģiptiešiem, Persiešiem, Romiešiem un Grieķiem. Paraža dāvāt un krāsot olas jau esot radusies tobrīd.

3. Lieldienas ir svarīgi kristiešu svētki, kuros tiek svinēta Jēzus Kristus augšāmcelšanās trešajā dienā pēc krustā sišanas.

4. Lieldienas ir pirmajā svētdienā pēc pirmā pilnmēness kad ir iestājies astronomiskais pavasaris. Rietumu kristīgajā baznīcā Lieldienu datums iekrīt starp 22. martu un 25. aprīli, bet Austrumu pareizticīgajās baznīcās, Lieldienu datumi ir starp 4. aprīli un 8. maiju.

5. Pareizticīgās baznīcas locekļi bieži krāso Lieldienu olas sarkanā krāsā, kas simbolizē Jēzus asinis un viņa uzvaru pār nāvi.

6. Olu krāsošanai, jau no senatnes, tiek izmantoti dabīgi materiāli, piemēram, sīpolu mizas, koku mizas, ziedu ziedlapiņas un sulas.

7. Lieldienu zaķa personāžs, kurš dāvā konfektes un olas, esot radies Vācijā viduslaikos.

8. Pirmais stāsts par trusi, vēlāk nosaukts par Lieldienu zaķi, kurš slēpj dārzā olas, tika publicēts ap 1680. gadu.

9. Viduslaikos esot rīkotas olu mešanas sacensības, kur priesteris meta cieti novārītu olu kādam no kora zēniem, kurš to meta nākamajam kora zēnam un tā līdz pulkstenis nosita 12. Tas pie kura bija palikusi ola, bija uzvarētājs un varēja to paturēt.

10. Amerikāņi Lieldienu konfektēm tērē 1.9 miljardus dolāru. Viens no populārākajiem saldumiem, kas piedzīvo savu popularitāti tieši Lieldienās, ir zefīrveidīga konfekte - "Peeps", svētku laikā tiek apēsti 700 miljoni šo konfekšu.

11. Visā pasaulē, 70% no svētku laikā iegādātajiem saldumiem ir no šokolādes.

12. Pasaules lielākā šokolādes ola tika izveidota Argentīnā, 2012. gadā. To izveidoja 27 konditori un 150 kulinārijas skolu audzēkņi. Lai izveidotu šo olu, tika izlietots 7.6 tonnas šokolādes un tās augstums bija 8.5 metri.

13. Pasaules slavenākās olas nav ēdamas. Tās ir veidotas no dārgmetāliem un dārgakmeņiem un tās sauc par Faberže olām, ko speciāli caram, laika posmā no 1885. līdz 1917. gadam, izveidoja Karls Faberžē.

Kategorijas

Birkas